Рослинні адаптогени в спорті займають свою особливу нішу, так як популярність їх обумовлена, по-перше, високою ефективністю, по-друге, низькою вартістю. Таке співвідношення ціни/якості значною мірою вплинуло на популярність даних речовин, як в бодібілдингу, так і в спорті загалом і навіть далеко за його межами. Вартість нас не сильно хвилює, так як відомо, що вона досить не висока, а ось в їх ефективності нам якраз і належить розібратися.
Содержание:
Введення
Говорячи про адаптогени, ми безперечно маємо на увазі трав’яні рослини. Ті самі «трави», з яких ще в далекі часи варили зілля і готували настоянки. І займалися цим не даремно. Дивно, але здавалося б звичайний дикий кущ, зростаючий абсолютно самостійно в степу, в лісі або в горах здатний чинити на організм людини такий широкий спектр дії, якого можна було б досягти, беручи цілий комплекс фармакологічних препаратів.
ПОРАДА. Оскільки дана категорія аптечних препаратів стимулює фізичну активність, вони можуть застосовуватися як при наборі маси, так і при зниженні ваги. В зв’язку з цим, не зайвим буде, в першу чергу, грамотно вибудувати раціон і ознайомитися зі статтями «Харчування для набору м’язової маси» і «Харчування для схуднення». Прийом будь-яких спортивних добавок або аптечних препаратів є доцільним лише при повноцінному і правильному харчуванні, яке відповідає поставленій меті.
Рослинні адаптогени є аптечним аналогом так званих спортивних «передтреників». Так називають передтренувальні комплекси, які зараховуються до категорії спортивних добавок, склад яких спрямований на підвищення продуктивності, працездатності і витривалості атлета, за рахунок стимуляції нервової системи, розширення судин, збільшення кровотоку і не тільки. Рослинні адаптогени тому і вважаються своєрідним їх аналогом, що мають приблизно таку ж дію на організм. Втім, про це варто поговорити детальніше по кожному пункту.
Настоянка Аралії
У медицині використовується водна настоянка Аралії (на 20% спирту) з коренів рослини. Цей засіб відноситься до категорії адаптогенів, так як має властивість стимуляції нервової системи, зняття втоми і підвищення працездатності. Також настоянка вирівнює артеріальний тиск і знижує вміст цукру в крові. Організм реагує на зниження цукру викидом соматотропного гормону, що в цілому надає потужний анаболічний ефект і дозволяє якісно нарощувати мускулатуру, в тому числі, завдяки посиленню апетиту. Настоянка Аралії володіє стимулюючими властивостями і сприяє посиленню процесів формування нових клітин, тканин і гормонів. Власне за ці якості, настоянка і отримала широку популярність серед спортсменів.
Фармакологічна група: загальнотонізуючі засоби та адаптогени.
Діюча речовина: комплекс біологічно активних компонентів – флавоноїди, глікозиди, полісахариди, фітостероли, терпеноїди, жирні кислоти та глікопептиди.
Фармакологічна дія: стимуляція центральної нервової системи, зняття втоми, підвищення працездатності, стабілізація артеріального тиску.
Завдання в спорті: настойка підвищує витривалість, поріг втоми, прискорює процеси регенерації, активізує обмін речовин, запобігає перетренованості.
Склад: спиртова витяжка з коренів Аралії манчужрської.
Показання: застосовують при проявах слабкості, втоми, зниження м’язової активності. Настоянка Аралії знімає симптоми депресії, запобігає розвиток неврозу.
Протипоказання: поганий сон, гіпертонія, висока збудливість, хвороба печінки, алкоголізм, захворювання головного мозку.
Побічні ефекти: підвищена збудливість, тахікардія, ейфорія, діарея, алергічні реакції. Тривалий прийом може спровокувати порушення сну.
Взаємодія: настойка посилює дію стимуляторів (кофеїн, камфора, фенамін), і є антагоністом засобів, що пригнічують ЦНС.
Спосіб застосування: перорально.
Передозування: можливе посилення дозозалежних побічних ефектів – нудота, блювання, носова кровотеча, гіпоглікемія.
Форма випуску: флакони – 50 мл
Аналоги: інші рослинні адаптогени.
Виробники: ВАТ «Дальхімфарм» (Росія).
Термін зберігання: 3 роки.
Умови зберігання: зберігати в прохолодному і темному місці в добре закупореному флаконі, при температурі 8-15 градусів Цельсія.
Резюме. Рослинні адаптогени на даний момент вільно застосовуються у спорті, так як не внесені в список заборонених речовин. Препарат пройшов перевірку часом, і на даний момент проведено вже більше тисячі досліджень, які довели його високу ефективність. Безпосередньо сам ефект від вживання настоянки настає вже протягом першої години після її прийому. Він реалізується за рахунок впливу на роботу нервової, ендокринної, імунної та серцево-судинної систем. В цілому, практично всі рослинні адаптогени впливають на синтез ДНК, роботу центральної нервової системи, регулюють обмін гормонів, що активують метаболізм, підвищують імунітет і не тільки. За великим рахунком, адаптогени – це речовини, здатні підвищувати адаптаційні можливості людини.
Настоянка Женьшеню
У медицині застосовують водну настойку (70% спирту) з коренів рослини. Цей засіб відноситься до категорії адаптогенів, так як володіє здатністю впливати на роботу нервової системи, знімати втому і підвищувати працездатність. Женьшень надає досить широкий спектр дії, однак основний вплив чинить саме на ЦНС. Він запобігає розвитку запальних процесів, добре впливає на вуглеводний обмін, роботу серця, судин і статевих залоз. Прийом настоянки збільшує споживання кисню, активізує тканинне дихання, стабілізує знижений артеріальний тиск. Активними компонентами Женьшеню є рослинні стероїди – елеутерозиди. В спортивному середовищі, поряд з іншими рослинними адаптогенами, даний засіб відомий підвищенням працездатності.
Фармакологічна група: загальнотонізуючі засоби та адаптогени.
Діюча речовина: комплекс біологічно активних компонентів – флавоноїди, глікозиди, полісахариди, фітостероли, терпеноїди, жирні кислоти та глікопептиди.
Фармакологічна дія: стимуляція центральної нервової системи, зняття втоми, підвищення працездатності, робить благотворний вплив при гіпертонії і гіпотонії.
Завдання в спорті: настойка підвищує витривалість, поріг втоми, прискорює процеси відновлення, активізує обмін речовин, покращує концентрацію.
Склад: спиртова витяжка з коренів Женьшеню.
Показання: застосовують при підвищеній втомлюваності, зниженні м’язової активності, невпевненості в собі, частих змінах настрою.
Протипоказання: безсоння, гіпертонія, підвищена збудливість, гіперчутливість, артеріальна гіпертензія, епілепсія, захворювання печінки.
Побічні ефекти: підвищена збудливість, тахікардія, ейфорія, діарея, алергічні реакції. Тривалий прийом може розвинути гіпертензію і спровокувати порушення сну.
Взаємодія: настойка посилює дію стимуляторів та аналептиків (кофеїн), і є фізіологічним антагоністом снодійного впливу барбітуратів.
Спосіб застосування: перорально.
Передозування: можливе посилення дозозалежних побічних ефектів – нудота, блювання, носова кровотеча, гіпоглікемія.
Форма випуску: флакони – 50 мл.
Аналоги: інші рослинні адаптогени.
Виробники: ВАТ «Фармацевтична фабрика Санкт-Петербурга» (Росія), «ВІФІТЕХ» (Росія), «Фармстандарт» (Росія), «Дальхімфарм» (Росія).
Термін зберігання: 3 роки.
Умови зберігання: зберігати в прохолодному і темному місці в добре закупореному флаконі, при температурі 8-15 градусів Цельсія.
Резюме. Загальнотонізуючі засоби та адаптогени, до яких і відноситься настоянка Женьшеню, застосовуються як в аеробних, так і анаеробних видах спорту. Ефект впливу на організм, що проявляється в підвищенні продуктивності дозволяє покращувати результати буквально всім, від велосипедистів до важкоатлетів. У той же час, здатність настоянки Женьшеню підвищувати розумову концентрацію, дозволяє з успіхом застосовувати її навіть шахістам. Завдяки тому, що настойка чинить значний спектр впливу на роботу нервової, ендокринної, імунної та серцево-судинної систем, дану категорію препаратів по праву відносять і до стимуляторів.
Настоянка Левзеї
Ця рослина містить активні речовини фітоекзидони – стероїдні сполуки з яскраво вираженими анаболічними властивостями. В медицині використовують витяжку з її коренів на 70% розчині спирту. Це черговий представник категорії адаптогенів, який також має здатність стимулювати роботу нервової системи, знімати втому і підвищувати працездатність. В організмі атлета настоянка Левзеї посилює процеси синтезу клітин, гормонів, білків і їх накопичення в м’язах, серці, печінці та нирках. Застосування настоянки значно підвищує фізичну витривалість, інтелектуальну працездатність і концентрацію. Тривалий прийом Левзеї сприяє розширенню судин і поліпшенню загального кровообігу.
Фармакологічна група: загальнотонізуючі засоби та адаптогени.
Діюча речовина: комплекс біологічно активних компонентів – флавоноїди, глікозиди, полі-сахариди, фітостероли, терпеноїди, жирні кислоти та глікопептиди.
Фармакологічна дія: стимуляція центральної нервової системи, зняття втоми, підвищення працездатності, поліпшення кровопостачання м’язів.
Завдання в спорті: підвищує силу скорочення м’язів, поріг втоми, прискорює процеси регенерації тканин, активує метаболізм і синтез білка.
Склад: спиртова витяжка з кореня Левзеї.
Показання: слабкість, стомлюваність, зниження м’язової активності, психічна неврівноваженість. Настоянка Левзеї знімає симптоми депресії і прояви неврозу.
Протипоказання: безсоння, артеріальна гіпертензія, епілепсія, захворювання печінки, алкоголізм, захворювання головного мозку. У поодиноких випадках – шизофренія.
Побічні ефекти: підвищена збудливість, тахікардія, ейфорія, діарея. Тривалий прийом може розвинути гіпертензію і спровокувати порушення сну.
Взаємодія: настойка посилює дію стимуляторів та аналептиків. Є фізіологічним антагоністом седативної дії транквілізаторів.
Спосіб застосування: перорально.
Передозування: можливе посилення дозозалежних побічних ефектів – нудота, блювання, носова кровотеча, гіпоглікемія.
Форма випуску: флакони – 50 мл.
Аналоги: інші рослинні адаптогени.
Виробники: «ВІФІТЕХ» (Росія), «Фармстандарт» (Росія), «Дальхімфарм (Росія), «Ярославська фармфабрика» (Росія), НВП «Камелія» (Росія).
Термін зберігання: 3 роки.
Умови зберігання: зберігати в прохолодному і темному місці в добре закупореному флаконі, при температурі 8-15 градусів Цельсія.
Резюме. Настоянка Левзеї, так само, як і інші рослинні адаптогени широко застосовується у спорті, так як не є допінгом. Тривалий прийом Левзеї знижує захворюваність, підвищує самооцінку, зміцнює здоров’я, знижує ЧСС при фізичному навантаженні, підвищує витривалість і розумову працездатність. Одноразовий прийом екстракту Левзеї надає стимулюючу дію на нервову систему. При цьому пом’якшується динамічна реакція на фізичне навантаження і скорочується час відновлення після неї (менше, ніж після прийому настоянки Елеутерококу, але більше, ніж після прийому настойки Женьшеню).
Настоянка Лимонника
У медицині застосовують настоянку насіння Лимонника на 95% спирті. Оскільки Лимонник китайський порівняно з іншими адаптогенами найбільше збуджує нервову систему. Одночасно з цим, настоянка значно підвищує фізичну і розумову працездатність, за рахунок чого по сумі цих факторів користується високою популярністю в спортивному середовищі. Препарати Лимонника крім іншого, стимулюють серцево-судинну діяльність, поліпшують роботу легень, виявляють жовчогінну дію. Найчастіше, настойку застосовують при систематичних фізичних і розумових навантаженнях, для підвищення працездатності, зниження стомлення і не тільки.
Фармакологічна група: загальнотонізуючі засоби та адаптогени.
Діюча речовина: схізандрін. За підтримки органічних кислот, вітамінів, мікроелементів, ефірних і жирних олій.
Фармакологічна дія: стимуляція центральної нервової системи, зняття втоми, підвищення працездатності, зняття м’язової втоми і болю.
Завдання в спорті: збільшення маси тіла, м’язової сили, порога втоми. Настоянка прискорює відновлення, обмін речовин, синтез білка, а також покращує настрій.
Склад: спиртова витяжка з плодів Лимонника.
Показання: астенічний синдром, перевтома, комплексне лікування зниження статевої функції на тлі неврастенії, психічне і фізичне перенапруження.
Протипоказання: індивідуальна непереносимість, артеріальна гіпертензія, збудливість, епілепсія, судоми, порушення сну, гострі інфекційні захворювання.
Побічні ефекти: можливі алергічні реакції, тахікардія, головний біль. На курсі прийому препарату може порушуватися сон і зростати артеріальний тиск.
Взаємодія: настойка посилює дію стимуляторів та аналептиків. Препарат є фізичним антагоністом транквілізаторів і седативних препаратів.
Спосіб застосування: перорально.
Передозування: можливе посилення дозозалежних побічних ефектів – нудота, блювання, носова кровотеча, гіпоглікемія.
Форма випуску: флакони – 50 мл.
Аналоги: інші рослинні адаптогени.
Виробники: НВП «Камелія» (Росія), «Дальхим фарм» (Росія), «Віфітех» (Росія), «Владивостокська фармфабрика» (Росія).
Термін зберігання: 3 роки.
Умови зберігання: зберігати в прохолодному і темному місці в добре закупореному флаконі, при температурі 8-15 градусів Цельсія.
Резюме. Лимонник китайський, нарівні з іншими адаптогенами дуже популярний і широко застосовується в спорті. Вплив препаратів Лимонника на організм досить повільний, але в той же час ефективний при розвитку перевтоми і загальної втоми. Вплив настоянки відчувається протягом однієї-двох годин після прийому, однак речовина виходить на пік своєї активності при тривалості курсу прийому від 2 до 10 тижнів. Тонізуючий ефект при курсовому прийомі проявляється в активізації процесів синтезу білка, підвищення м’язової сили, життєвої ємності легень, концентрації гемоглобіну та підвищення плинності крові. Препарат стабілізує артеріальний тиск, втамовує спрагу, покращує апетит, знімає м’язову втому.
Настоянка Родіоли
У медицині застосовують екстракт кореневища на 40% розчині етилового спирту. Фармакологічна дія даного рослинного адаптогену обумовлена вмістом у ньому таких активних компонентів, як родіолозид і родозін. Вони настільки ефективні в своїй області застосування, що іноді їх навіть випускають у вигляді самостійного препарату. Характерною ж особливістю Родіоли рожевої є сильний вплив на м’язову тканину. На курсі прийому настоянки значно підвищується м’язова сила і витривалість. На клітинному рівні зростає активність скоротливих білків – актину і міозину, а також збільшуються в розмірі мітохондрії.
Фармакологічна група: загальнотонізуючі засоби та адаптогени.
Діюча речовина: родіолозид (англ.: Rhodiolaside).
Фармакологічна дія: тривалий прийом настоянки підвищує м’язову силу, нормалізує роботу серця і стимулює розумову діяльність.
Завдання в спорті: настойка підвищує м’язову силу і витривалість.
Склад: спиртова витяжка з коренів Родіоли.
Показання: неврастенія, вегетосудинна дистонія, гіпотонія, перевтома, невроз, застуда, період відновлення після стаціонарного лікування.
Протипоказання: гіпертонічний криз, гарячкові стани. Препарати Родіоли не варто застосовувати при високому артеріальному тиску.
Побічні ефекти: підвищена збудливість, тахікардія, ейфорія, діарея, алергічні реакції. Тривалий прийом може розвинути гіпертензію і спровокувати порушення сну.
Взаємодія: послаблює інтенсивність впливу нейролептиків (Аміназину), не надаючи при цьому пригнічуючої дії на ЦНС.
Спосіб застосування: перорально.
Передозування: можливе посилення дозозалежних побічних ефектів – нудота, блювання, носова кровотеча, гіпоглікемія.
Форма випуску: флакони – 30 мл.
Аналоги: інші рослинні адаптогени.
Виробники: «Ярославська фармфабрика» (Росія), «Віфітех» (Росія), «Дальхімфарм» (Росія).
Термін зберігання: 5 років.
Умови зберігання: зберігати в прохолодному і темному місці в добре закупореному флаконі, при температурі 8-15 градусів Цельсія.
Резюме. Настоянка Родіоли широко застосовується як в медичних цілях, так і в спорті. У разі виникнення необхідності швидкого підвищення фізичної працездатності, як правило, рекомендують незначно підвищувати дозування препарату. Це дозволяє в найкоротші терміни адаптуватися до несприятливого впливу зовнішнього середовища (робота або тренування в гористій місцевості, в умовах розрідженого повітря), підвищення фізичної і розумової працездатності. Прийом настоянки Родіоли рожевої покращує сутінковий зір. Застосування завищених доз настоянки підвищує ймовірність виникнення побічних ефектів. Втім, у кожному конкретному випадку таке завищення дозування може бути цілком виправдано необхідністю виконання поставленого завдання.
Настоянка Елеутерококу
Вважається найефективнішим рослинним адаптогеном, стимулює фізичну активність. У медицині застосовують настоянку на 40% спирті з кореневищ рослини. Навіть одиничне вживання дози речовини прискорює (порівняно з настоянками Женьшеню і Левзеї) відновлення параметрів серцево-судинної системи, підвищує стійкість до кисневого голодування, а фізична активність виконується з меншим зусиллям. Але варто також пам’ятати, що як і у інших адаптогенів, стимулюючий ефект настоянки Елеутерококу не є значним при виконанні навантаження максимальної потужності, а проявляє себе в основному на тлі попереднього стомлення.
Фармакологічна група: загальнотонізуючі засоби та адаптогени.
Діюча речовина: елеутерозиди, кумарини, ефірна олія, глюкоза, сахароза, крохмаль, віск.
Фармакологічна дія: стимулюючий ефект проявляється через зниження втоми, сонливості, підвищення спортивної та розумової працездатності.
Завдання в спорті: підвищення працездатності, активне відновлення параметрів серцево – судинної системи, підвищення стійкості до дефіциту кисню.
Склад: спиртова витяжка з коренів Елеутерококу.
Показання: настоянка знімає симптоми депресії, також застосовується при зниженому кров’яному тиску і імпотенції, яка розвинулася на тлі неврозу.
Протипоказання: препарат не варто застосовувати при високому артеріальному тиску, підвищеній температурі тіла, а також при емоційному збудженні.
Побічні ефекти: підвищена збудливість, ейфорія, діарея, алергічні реакції. Тривалий прийом може розвинути гіпертензію і спровокувати порушення сну.
Взаємодія: настойка посилює дію стимуляторів та аналептиків (кофеїн, фенамін), а також є антагоністом засобів, що пригнічують ЦНС.
Спосіб застосування: перорально.
Передозування: можливе посилення дозозалежних побічних ефектів – нудота, блювання, носова кровотеча, гіпоглікемія.
Форма випуску: флакони – 50 мл.
Аналоги: інші рослинні адаптогени.
Виробники: «Татхімфармпрепарати» (Росія), «Ростовська фармфабрика» (Росія), ВАТ «Фармстандарт» (Росія), «Дальхімфарм» (Росія).
Термін зберігання: 4 роки.
Умови зберігання: зберігати в прохолодному і темному місці в добре закупореному флаконі, при температурі 8-15 градусів Цельсія.
Резюме. Рослинний адаптоген Елеутерокок, широко застосовується у спорті, так як не є забороненим засобом. Елеутерокок колючий є родичем Женьшеню і надає практично аналогічний йому вплив на організм людини і також володіє яскраво вираженою стимулюючою дією. Прийом настоянки значно підвищує фізичну і розумову працездатність, а також зміцнює імунітет. Стимулююча дія Елеутерококу не справляє відчутного порушення. Його препарати так само, як і препарати Родіоли покращують сутінковий зір. Виражена адаптогенна активність дає можливість використовувати препарати Елеутерококу як для швидкої адаптації до зміни кліматичних і географічних зон, а також часових поясів, так і для адаптації до несприятливих антропогенних впливів – розріджене повітря, надмірна вологість, висока температура.
Висновок
Адаптогени, як засоби підвищення фізичної працездатності спортсменів володіють досить високою ефективністю. Так само, як і інші добавки і препарати, рослинні адаптогени в комплексі з правильним харчуванням та деякими іншими препаратами здатні посилювати свій вплив на організм. Шкоди вони здатні надавати виключно при надмірному перевищенні рекомендованої дози, в той час, як дотримання рекомендацій виробника робить їх вживання абсолютно нешкідливим для здоров’я атлета. Як би там не було, пам’ятайте, що прийом адаптогенів, так само, як і будь-яких інших аптечних препаратів, необхідно попередньо обговорювати з особистим лікарем.
Залишити відповідь