Анаболічні стероїди, на відміну від спортивних добавок та аптечних препаратів? вимагають більш серйозного і обережного підходу в застосуванні, так як безпечний їх прийом можливий тільки при правильному тренінгу, відкоригованому харчуванні, грамотно складеному курсі і відповідної післякурсової терапії. Це безумовно не та тема, про яку прийнято говорити вголос, але наше завдання полягає в тому, щоб розібратися, що це таке, для чого це потрібно і в чому полягають переваги та недоліки анаболічних стероїдів.
Содержание:
Введення
Нарешті, ми підійшли до самої складної, а для когось можливо і самої цікавої теми. Цікава вона в основному з однієї єдиної причини – говорять про неї багато, якщо не всі, а грамотно пояснити що це таке не може практично ніхто. Особливо велику популярність тема застосування анаболічних стероїдів отримала серед новачків, які помилково вважають, що подібні препарати є єдиним і незамінним засобом, який в найкоротші терміни здатний перетворити «дрища» в гору м’язів.
Дану категорію засобів не можна вважати ні абсолютним добром, ні абсолютним злом. Така категоризація, за великим рахунком, взагалі некоректна у своєму формулюванні. Назвати їх застосування доцільним чи недоцільним можна тільки в конкретному індивідуальному випадку. В цілому ж, вживати чи ні – це не добре і не погано, це просто вибір. І вибір цей має бути обдуманим. Саме для того, щоб думати було над чим і сформований даний матеріал.
Що таке анаболічні стероїди
Анаболічні стероїди – це група фармакологічних засобів – імітаторів чоловічого статевого гормону тестостерону. Звідси логічно витікає наступне питання – навіщо приймати препарати, що імітують дію цього гормону?
Тестостерон – головний чоловічий статевий гормон. Він здатний надавати таку яскраво виражену анаболічну дію, як прискорення синтезу білка, тобто дозволяє активно нарощувати м’язову масу. Цей гормон виробляється самим організмом, при чому в обох статей. Більшою мірою у чоловіків і в меншій мірі у жінок. Оскільки тестостерон безпосередньо впливає на процес нарощування мускулатури, стає зрозуміло, що чим його в організмі більше, тим активніше цей процес протікає. Звідси логічно випливає і те, що збільшення кількості тестостерону можна реалізувати за рахунок додаткового його надходження в організм з фармакологічних засобів.
Характер впливу анаболічних стероїдів
Було б безглуздо вважати, що застосування даних препаратів має виключно односторонню дію. Воно безперечно, дуже багатогранне, і цілком природно, має як світлу, так і темну сторону сили. Вплив стероїдів на організм зазвичай ділять на два напрямки: анаболічна та андрогенна активність.
Анаболічна активність (світла сторона сили) виражається у прискоренні процесів синтезу білка і як наслідок, активне нарощування мускулатури. Андрогенна активність (темна сторона сили) характеризується виникненням і розвитком безлічі побічних ефектів, про які піде мова нижче. Цілком логічно, що анаболічні стероїди цінні саме з точки зору їх анаболічної активності, в той час, як андрогенної всіма можливими засобами намагаються уникати. Саме завдяки такому двосторонньому впливу на організм, за даною категорією фармакологічних препаратів і закріпилася назва «Андрогенно-анаболічні стероїди» (ААС), або просто АС.
Принцип роботи анаболічних стероїдів
АС жиророзчинні, тобто здатні проникати через ліпідний шар клітин. При влученні в клітину, вони вступають у взаємодію з рецепторами ядра і його внутрішнімсередовищем, після чого ці рецептори в свою чергу подають сигнал у клітинне ядро, що в підсумку змінює експресію генів. Тобто, потрапляючи в клітину, АС впливають на процес перетворення послідовності нуклеотидів ДНК в РНК. Відбувається активізація виробництва нуклеїнових кислот і запуск процесів формування нових білкових структур.
Як ми вже говорили, вплив анаболічних стероїдів на організм характеризується анаболічною та андрогенною активністю, а значить і безпосередній ефект від їх застосування можна розділити на анаболічний і андрогенний.
Анаболічний ефект виражається в якісному приросту м’язової маси, значному збільшенні силових показників, витривалості, продуктивності, збільшення числа еритроцитів крові, зміцнення кісткової тканини, зниження жирових відкладень і не тільки. Андрогенні ефекти характеризуються проявами маскулінізації, вірилізації, гіпертрофії простати, атрофії яєчок, втрати волосся на голові і активації їх зростання на обличчі, тілі і так далі. В даний час, як не прикро, велика частина анаболічних стероїдів виявляє яскраво виражену андрогенную активність.
Що стосується додаткового впливу стероїдів на організм, то найчастіше це підвищення апетиту, зниження почуття страху, зростання впевненості в собі і самооцінки, покращення комунікативних навичок і підвищення статевого потягу.
Побічні ефекти анаболічних стероїдів
Анаболічні стероїди вважаються одним з найефективніших засобів набору м’язової маси і приросту сили. Однак, навряд чи хтось зміг би назвати хоча б частину ймовірних побічних ефектів і що не менш важливо, як з ними боротися. За великим рахунком, весь негативний вплив, який вони чинять, зводиться до безграмотного і необдуманого їх застосування. Нижче будуть перераховані найбільш відомі і поширені на даний момент проблеми, викликані безпосередньо чи опосередковано застосуванням анаболічних стероїдів.

Зниження рівня власного тестостерону є закономірним наслідком прийому АС. Пояснюється це наявністю механізму зворотного зв’язку, який при попаданні гормональної речовини в організм подає сигнал ендокринній системі про підвищений його вмісті в плазмі, що надалі призводить до зниження його виробництва самим організмом.

Порушення роботи печінки – найбільш поширений побічний ефект, значення якого зазвичай сильно перебільшують. По-перше, негативний вплив на печінку надають тільки таблетовані форми стероїдів, по-друге, порушення в її роботі можуть бути викликані тільки значним перевищенням (в 10 разів) рекомендованих виробником дозувань.

Гінекомастія – досить поширене явище, виникнення якого в більшості випадків відбувається виключно по дурості. Це досить неприємний як на вигляд, так і за відчуттями, побічний ефект, який виражається в розростанні молочних залоз. Втім, він розвивається виключно з прийомом препаратів, конвертованих в жіночі статеві гормони.

Вугровий висип також є досить поширеним явищем у процесі застосування стероїдів, так як вони підвищують активність сальних залоз. Це в свою чергу призводить до подразнення волосяних цибулин і розростання вугрів. Знову-таки, найчастіше відбувається через неграмотно складений курсу і надмірне перевищення дозувань препаратів.

Підвищення холестерину також може бути викликано застосуванням АС. Вони провокують зниження корисних ліпопротеїнів високої щільності і одночасне підвищення ліпопротеїнів низької щільності. Таке явище відбувається досить рідко, так як процес описаний вище є короткочасним і ймовірність утворення відкладень досить мала.

Порушення роботи серця – ще один поширений побічний ефект, пояснення якому криється в гіпертрофії його шлуночків. Частково це пояснюється впливом шкідливого холестерину на судини під впливом прийому АС. У будь-якому випадку, звуження просвіту артерій і гіпертрофія міокарда негативно впливають на роботу всієї серцево-судинної системи людини.

Підвищений тиск. Поясненням цього побічного ефекту є те, що анаболічні стероїди здатні затримувати в організмі натрій, звужувати судини і підвищувати обсяг циркулюючої крові. Артеріальний тиск не повинен опускатися нижче 140/90 мм рт. ст. В іншому випадку, це загрожує запамороченнями, зниженням тонусу і непритомністю.

Порушення роботи нирок. Вони як відомо виконують функцію фільтра крові й виводять побічні продукти обміну з організму. Застосування АС підвищує навантаження на нирки, але в той же час, самі по собі вони не чинять на них токсичного впливу. Посилене навантаження швидше пояснюється підвищенням артеріального тиску, про що йшла мова вище.

Підвищення агресії. Даний побічний ефект виникає вкрай рідко, буквально в 5% випадків і тільки при вживанні занадто завищених дозувань. Дослідженнями було доведено, що на рівень агресії в першу чергу впливає саме темперамент, в той час, як при відсутності схильності до неї, застосування анаболічних стероїдів впливу на рівень агресії не виявляє.

Випадіння волосся. Ще один досить поширений побічний ефект, який може бути спровокований застосуванням АС. Найчастіше, випадіння волосся відбувається за рахунок облисіння, в той час, як волосяний покрив на тілі може навпаки згущуватися. Як би там не було, цей процес можливий тільки у разі наявності генетичної схильності до облисіння.

Утворення тромбів. Застосування анаболічних стероїдів сприяє збільшенню ймовірності виникнення тромбів, що стає можливим за рахунок підвищення згортання крові. Іноді, в більш зрілому віці це може спричинити за собою ризик інфаркту та інсульту, які в свою чергу можуть виникнути на тлі утворення мікротромбів у судинах.

Вірилізація. Таким терміном позначається ряд незворотних змін у жіночому організмі, які під впливом анаболічних стероїдів сприяють придбанню чоловічих рис. Ці зміни характеризуються зміною рис обличчя, огрубіння голосу, атрофією молочних залоз і не тільки. Подібні зміни в тілі практично завжди є незворотними.

Зупинка росту. Подібне явище особливо активно здатне виникати під впливом АС в юнацькому віці. Оскільки гормональна система до кінця не сформована, а зони росту кісток ще не закриті, застосування даного роду препаратів здатне призвести до серйозних і незворотних наслідків, до яких зокрема відноситься і зупинка росту.

Гіпертрофія простати. Застосування анаболічних стероїдів в деяких випадках сприяє розвитку такого захворювання, як розростання тканин передміхурової залози, що іноді ще називається доброякісною гіпертрофією простати. Це один з тих побічних ефектів, які виникають у віці за 40 і тільки при наявності генетичної схильності.

Безпліддя. В дійсності, правильно буде сказати – тимчасова стерильність, тобто нездатність до запліднення. Такий побічний ефект пов’язаний зі зміною гормонального фону під дією АС. Цей стан, на щастя, є повністю зворотним, для чого проводиться курс лікування спеціальними препаратами.

Імпотенція. Застосування анаболічних стероїдів сприяє зниженню вироблення власного гонадотропіну за рахунок механізму зворотного зв’язку, який ми вже згадували раніше. Коли концентрація цього гормону знижується, вона перестає стимулювати яєчка і його тканини починають атрофуватися. У деяких випадках імпотенція може бути незворотна.
Що таке феномен відкату?
Феноменом відкату називають процес втрати м’язових об’ємів після припинення застосування анаболічних стероїдів. Тривалість такого процесу зазвичай становить близько 1 місяця. Особливо яскраво відкат проявляє себе після тривалого застосування завищених доз, а також, що теж не рідкість, після неграмотно складених курсів. Тепер пояснимо, яким чином відбувається цей процес і яка безпосередньо причина зниження обсягів і силових показників.
Організм завжди прагне до рівноваги і постійності внутрішнього середовища, а прийом АС його з цієї рівноваги виводить. Як тільки надходження стероїдів в організм припиняється, весь їх позитивний вплив на нього відразу закінчується. Тренування більше не підстьобують активного формування нових міофібрил в таких великих кількостях як раніше, а утворення нових вже не протікає в настільки сприятливих для цього умовах. Іншими словами, припиняючи прийом АС, значною мірою припиняється і зростання м’язових об’ємів. Але що відбувається з мускулатурою, яку ви вже встигли наростити?
Не складно здогадатися, що число міофібрил починає зменшуватися. Це відбувається за рахунок цілком природного процесу старіння. Постарілі і більше непотрібні структури надалі замінюються новими. В момент, коли рівень анаболічних гормонів різко знижується, формування нових міофібрил значно сповільнюється, а процес заміщення старих міофібрил новими вже не протікає так активно. Це відбувається внаслідок того, що на місце старих міофібрил, нові вже не приходять. У цей момент і починається так званий відкат. Обсяг м’язових клітин знижується до такої кількості, яку здатний утримати поточний рівень тестостерону, а оскільки він сильно пригнічений застосуванням анаболічних стероїдів, можна не тільки «луснути», але навіть втратити те, що було до початку курсу.
Вихід з курсу зазвичай супроводжується цілим рядом процедур, які спрямовані на максимальне збереження здоров’я і повноцінного функціонування всіх систем організму. Така низка процедур називається післякурсовою терапією. У цей період зазвичай знижується все фізичне навантаження, знижується калорійність раціону і в цілому рекомендується дати організму відновитися, щоб він міг повернутися до своїх показників життєдіяльності. Такий період реабілітації, в залежності від складності курсу і його тривалості іноді може досягати декількох місяців.
Післякурсова терапія
Даний термін має на увазі під собою комплекс процедур і препаратів, метою застосування яких є мінімізація впливу побічних ефектів і розвитку ускладнень після припинення курсу прийому анаболічних стероїдів. Особливе значення вона має у випадках, коли застосовувалися значні дози препаратів або тривалість курсу була досить великою.
Метою післякурсової терапії є відновлення нормального гормонального фону, максимальне збереження м’язової маси, зниження активності відкату, запобігання розвитку побічних ефектів, а також профілактика інших побічних ефектів.
Післякурсова терапія практично завжди проводиться тільки після повного виведення з організму анаболічних гормонів. На думку багатьох фахівців, ця умова є ключовою для успішного повноцінного проходження курсу терапії. Залежно від ступеня впливу на організм і придушення вироблення власних гормонів, тривалість післякурсової терапії може становити від 2 до 5 тижнів. Безперечно, одним з основних факторів на шляху оздоровлення є фіксація показників гормональної системи, тобто здача аналізів до і після курсу.
Навіщо здавати аналізи
Досягнення будь-якого результату завжди починається з визначення відправної точки. Надлишкова кількість гормонів, так само, як і їх недостача можуть спровокувати виникнення різних захворювань. Анаболічні стероїди, як не крути, втручаються в ендокринну систему і вносять свою лепту в гормональний фон атлета. Для відновлення порушених показників необхідно проводити діагностику ендокринних порушень, що здійснюється шляхом здачі аналізів на гормони.
Чому їх потрібно здавати, думаю, ви вже зрозуміли. Аналізи необхідно здавати перед курсом, після нього і після ПКТ. Результати аналізів, отримані до початку курсу допомагають зафіксувати «вихідні» показники. Таким чином, після курсу і ПКТ порівнюючи свіжі аналізи з вихідними, у вас на руках, грубо кажучи, буде покрокове керівництво до відновлення нормального функціонування організму.
Найчастіше, необхідно здавати аналізи на: лютеїнізуючий гормон (ЛГ), фолікулостимулюючий гормон (ФСГ), тестостерон загальний, пролактин, прогестерон, естрадіол, глобулін зв’язуючий статеві гормони (ГЗСГ). Також, важливими показниками є трийодтиронін (Т3), тироксин (Т4), тиреотропний гормон (ТТГ), аспартатамінотрансфераза (АсАТ), аланінамінотрансфераза (АлАТ), лактатдегідрогеназа (ЛДГ), ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ), ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ), білірубін загальний, сечовина, креатинін і гемоглобін. В кожному окремому випадку перелік аналізів може відрізнятися, але здебільшого саме ці показники зазнають впливу АС.
Висновок
Отже, підведемо підсумок, виділимо основні моменти з вищевикладеного матеріалу.
Андрогенно-анаболічні стероїди (ААС) – це фармакологічні гормональні засоби, що володіють яскраво вираженою анаболічною активністю, тобто здатні прискорювати синтез білка. Оскільки найяскравіший представник групи гормонів в організмі людини це чоловічий статевий гормон тестостерон, то всі анаболічні стероїди в тій чи іншій мірі є його похідними.
ААС мають досить великий перелік побічних ефектів і протипоказань, в тому числі, завжди присутня ймовірність ускладнення після ін’єкцій. Також вони володіють феноменом відкату і потребують грамотної післякурсової терапії та періодичної здачі аналізів на гормони. Зрештою, не забувайте, що ці засоби активно втручаються в гормональну систему і в деяких випадках здатні завдати непоправної шкоди при безграмотному використанні.
Залишити відповідь