Бодібілдінг в наші дні у всьому світі має високу популярність і широке поширення. Цей факт продиктований тим, що даний вид фізичної активності є сполучною ланкою між всіма відомими на даний момент видами спорту. Кожен хто так чи інакше піклується про своє здоров’я і займається тим чи іншим видом фізичної діяльності знає, що таке бодібілдинг, яку він переслідує мету і як впливає на організм. Про це і піде мова далі.
Содержание:
Що таке бодібілдинг
Якщо ви хоча б раз у житті брали до рук будь-які обтяження, можна з упевненістю сказати, що ви займалися бодібілдингом, як би смішно або парадоксально це не звучало. Справа в тому, що будь-яка рухова активність можлива лише завдяки м’язам, які приводять в рух людський організм і в тому числі дозволяють йому крім власної ваги працювати з обтяженнями – піднімати, переносити, рухати, утримувати і не тільки. Звідси логічно випливає, що чим сильніше розвинені м’язи, тим краще ви пристосовані до роботи з обтяженнями.
Однак не силові показники є метою, яку переслідують бодібілдери. Вони швидше є вторинними в процесі тренувань. Первинним є прагнення до побудови тіла, такого, яким кожен хоче його бачити. Таким чином, цілком справедливим буде твердження, що бодібілдинг ставить за мету досягнення естетичної статури шляхом роботи з обтяженнями. У класичному ж трактуванні бодібілдинг – це цілеспрямована робота з обтяженнями, метою якої є тілобудування, або переводячи дослівно з англійської мови – body (тіло) building (будівництво).
Кожен з нас може відтворити в пам’яті образи великих давньогрецьких богів і героїв, браві пригоди яких неодноразово описувалися в книгах з історії та міфології. Кожен з нас знайомий з цими образами з дитинства і можливо саме завдяки цьому нерозривному зв’язку образа героя з м’язистою статурою, в нашій свідомості і формується картина, так званої ідеальної людини, яка обов’язково повинна мати круглі плечі, широку спину, видатні груди, об’ємні біцепси, кубики преса і м’язисті ноги. Усі ці міфологічні образи, які тісно пов’язані зі спортивною статурою, за довгі роки нікуди не зникли, а лише трансформувалися в сучасних персонажів коміксів і фільмів про супергероїв, кожен з яких приховано служить меті популяризації бодібілдингу в сучасному суспільстві.
Види бодібілдингу
Як і в будь-якому іншому виді фізичної активності, спроби побудувати тіло своєї мрії викликають спортивний інтерес – а що, якщо тренуватися ще довше і ще старанніше, вийде швидше досягти результату або зробити кращу форму? Оскільки все пізнається в порівнянні, спортивний інтерес у свою чергу породив змагальний дух. Хто володіє більш ефективними техніками тренувань? Хто краще розбирається в фізіології і біомеханіці? Хто краще за інших знає, як потрібно відновлюватися? Але в кінцевому рахунку, найголовніший вид суперництва – це змагання з бодібілдингу, які є квінтесенцією знань, досвіду і генетики.
Таким чином, бодібілдинг можна умовно розділити на два напрямки: аматорський і професійний (він же змагальний).
Аматорський бодібілдинг – це насамперед підтримання здорового способу життя. У бодібілдингу вправи будуються навколо виконання роботи з обтяженнями в різних тренажерах, силових рамах і в тому числі з вільними вагами – штангами, гантелями і гирями. Аматорський бодібілдинг повністю виключає елемент змагання зі спортивних занять, тобто весь тренувальний процес формується навколо помірного фізичного навантаження і в цілому приємного проведення часу без цілей з ким-небудь порівнювати свій результат.
Змагальний бодібілдинг – це перш за все, завдання виступити і перемогти на змаганнях за рахунок досягнення максимально якісної фізичної форми. Будь-який професійний спорт передбачає роботу на піку можливостей і бодібілдинг не є винятком. Життя професійного бодібілдера – це суворий режим тренувань, суворий режим харчування, суворий режим відновлення, що в свою чергу передбачає досконало іншиого способу життя, приблизно як робота в офісі з 9 до 18, тільки замість офісу тренажерний зал.
Що стосується змагального бодібілдингу, це цілий пласт інформації зі своїми законами, правилами, традиціями та етикетом, який заслуговує окремої статті. Це міжнародні та локальні федерації, комерційні і некомерційні турніри, численні вагові, ростові, вікові, а також чоловічі та жіночі категорії, плюс безліч різних суддівських і антидопінгових правил і рекомендацій, які ми обов’язково помістимо в окрему статтю, яку ви зможете знайти на нашому сайті.
Цілі бодібілдингу
Як вже було сказано раніше, глобальна мета бодібілдингу полягає в побудові тіла. Такого, яким ви хочете або мрієте його бачити. При більш детальному розгляді ми з’ясували, що мета також залежить і від того, як ви ставитеся до бодібілдингу або що хочете від нього отримати. Тобто ви просто хочете пару раз на тиждень після роботи тренуватися і відчувати приємну втому або у вас є мета виступити на змаганнях і ви готові витрачати час, сили і гроші на старанну підготовку до майбутніх турнірів. Обидва ці випадки також варто розглянути більш детально.
Мета – досягнення результату для себе. Найчастіше, а вірніше в переважній більшості випадків, у фітнес-клуб люди ходять з трьома конкретними цілями – набрати м’язову масу, скинути зайву вагу або підтримувати фізичну форму на нинішньому рівні. Також нерідко у фітнес-клуб приходять для відновлення після різних травм, з метою реабілітації після перенесених операцій, з метою занять оздоровчою фізкультурою і т. д. В залежності від клубу, в ньому крім тренажерного залу може бути басейн, зали групових занять, зона єдиноборств і не тільки. Всі ці напрямки також допомагають працювати над своїм тілом, проте в дещо іншому форматі фізичної активності.
Мета – виступити на змаганнях. У професійний спорт переходять, як правило, з аматорського, причому тільки ті, хто вже серйозно займався кілька років, побачив, що результати його прогресують і, можливо, найголовніше – йому це заняття подобається, приносить задоволення і не набридає. Мета виступу на змаганнях з бодібілдингу передбачає високий рівень самовіддачі, а це насамперед два тренування щодня протягом тижня, шість-вісім прийомів їжі в день, вживання спортивних добавок, аптечних препаратів і в тому числі анаболічних стероїдів, період сушіння, потім самі виступи і відновлення організму після змагань.
В якості невеликого ліричного відступу, варто сказати, що цілі бодібілдингу та мети відвідування фітнес-клубу – це не одне і те ж. Як показує досвід, дуже часто люди сприймають спортивну установу як клуб за інтересами, яким він в принципі і є. З цієї причини цілі його відвідування можуть бути найрізноманітнішими. Хтось приходить від нудьги, хтось щоб знайти другу половинку, хтось щоб знайти ділових партнерів, хтось ходить просто тому, що роботодавець оплачує заняття, хтось тому, що це просто модно чи престижно і так далі. Як би там не було, бодібілдинг – це насамперед робота тілом, а не язиком, саме тому подібні цілі мають мало спільного з бодібілдингом, хоч і відбуваються в тренажерному залі.
Засоби бодібілдингу
До засобів можна віднести все, що так чи інакше сприяє досягненню поставленої мети, причому як в любительському, так і в змагальному бодібілдингу. До засобів або інструментів можна віднести насамперед тренування, які виконує людина, також їжа, яку вона приймає, включаючи різні дозволені і навіть заборонені речовини. Не настільки очевидними, але від цього не менш значущими є також наступні два інструменти – це відновлення, без якого прогрес просто неможливий і мотивація, без якої людина навіть не переступить поріг фітнес-клубу. Тепер давайте розберемося більш конкретно, як ці інструменти допомагають у досягненні мети.
Тренування. Якщо ваша мета полягає в тому, щоб змінити свою фігуру шляхом збільшення обсягів м’язів або зниження маси тіла, головний ваш інструмент у досягненні цієї мети – це тренування в усьому їх розмаїтті. Це силові, кардіо і функціональні тренування як на тренажерах, так і з використанням вільних ваг. Це і присідання зі штангою, і жими лежачи та станова тяга, і безліч інших вправ на груди, спину, ноги, плечі, біцепси, трицепси і прес, з кожними з яких ви можете ознайомитися більш докладно перейшовши по відповідному посиланню.
Харчування. Для багатьох це може здатися шоком, однак факти такі, що в досягненні будь-якого результату харчування відіграє не просто важливу, а вирішальну роль, навіть більшу, ніж самі тренування. Вся справа в тому, що тренування не будують нових м’язів, вони лише травмують і руйнують старі. Будівельним матеріалом для м’язів і взагалі для всього організму є саме поживні речовини – білки, жири, вуглеводи, вітаміни і клітковина. Тому тренування без правильного харчування практично повністю марні, в принципі так само, як і правильне харчування без тренувань.
Відновлення. Оскільки тренування служать меті створити травмуючий ефект з подальшим загоєнням і суперкомпенсацією, тобто нарощуванням нової м’язової тканини, чому сприяє прийом їжі і різного роду добавок, потрібно розуміти, що всі будівельні процеси в організмі і в м’язовій тканині відбуваються саме під час сну і відпочинку. Одними безперервними навантаженнями можна загнати організм в стан перетренованості, це свого роду яма, з якої потім потрібно буде виходити. Щоб цього не відбувалося, потрібні хороший відпочинок і якісний сон.
Мотивація. Як не дивно, мотивація у бодібілдингу є не менш важливим елементом тренувального процесу, ніж тренування, харчування і відновлення. Достатньо лише розуміти, що саме мотивація спонукає людину до дії. До того, щоб вставати з ліжка, щоб ходити на роботу, щоб піклуватися про близьких, робити абсолютно будь-які дії. При недостатній мотивації у людини зникає бажання і прагнення, без яких успіх неможливий в принципі. Тому необхідно дотримуватися гармонії в тренуваннях і способі життя і шукати те, що вас мотивує.
Висновок
Бодібілдинг – це насамперед культура тілобудівництва. Про смаки не сперечаються, тому поняття красивої і естетичної статури у кожного своє. Комусь подобаються спортивні та стрункі фігури, комусь м’язисті і об’ємні, комусь накачані і просушені. У будь-якому випадку бодібілдинг як вид спорту насамперед ставить метою підтримання здорового способу життя. Однак багато хто з цим не погоджуються, плутаючи аматорський бодібілдинг з змагальним.
Потрібно розуміти, що спорт високих досягнень – це завжди робота на знос, саме з цієї причини часто можна чути, що бодібілдери гроблять своє здоров’я. Однак справедливості заради варто помітити, що будь-який професійний спорт – це робота на знос і змагальний бодібілдинг лише один приклад, висмикнутий з контексту. Ми не обговорюємо питань гуманності або етичності того, чому атлети, які змагаються, готові для випередження суперників ризикувати здоров’ям, пояснюючи це тим, що мета виправдовує засоби. Ми говоримо про інше, про те, що бодібілдинг – це інструмент для досягнення поставленої мети, який є нейтральним по відношенню до атлета. А ось як саме він цим інструментом скористається – це вже його особиста справа. Кожен сам вибирає свій шлях і ми сподіваємося ваш шлях обов’язково приведе вас до поставленої бажаної мети.